Titulní obrázek

Chcete ukrást luxusní BMW? Podívejte se na návod na internetu!

Chcete ukrást luxusní BMW? Stačí si přečíst návod na internetu a během pár minut je automobil Váš. Před několika dny bylo odcizeno bílé BMW 1 M Coupé. Byla noc. Zlodějům stačily jen tři minuty. Naštěstí vše zaznamenala kamery. Ovšem po zhlédnutí videa je jasné, že obrana proti zlodějům neexistuje.

V poslední době mizí čím dál více BMW. Podle dostupných informací změnilo nedobrovolně majitele v březnu letošního roku 300 vozů mnichovské automobilky. A to jen ve Velké Británii. Samozřejmě, není to nic neobvyklého, vždyť auta se kradla vždycky. Ovšem u tohoto případu odcizeného kupé v hodnotě přes milion korun nás dost zarazilo, jak snadné to zloději měli, přes pokročilý zabezpečovací systém a bezklíčkový vstup.

Videa na internetu ukazují přesný postup zlodějů. Nejprve se musí dostat do auta. První se tedy pustí do demontáže bočního okna BMW. Další zloděj hlídá, ten nejdůležitější ale vyčkává v zákrytu. Jakmile se auto podaří otevřít, nasedne třetí zloděj na sedadlo řidiče, něco někam připojí a auto zprovozní. Zloději ale nestartují hned, nejdřív auto odtlačí za roh, aby majitele neprobudili. Až pak již vesele odjíždí.

Výrobce odblokovávacích zařízení se na svých internetových stránkách chlubí postupem, jak co nejrychleji odblokovat zabezpečení vozu. Postup je triviální a zvládne ho po zhlédnutí videa s přístrojem i malé dítě. Nutností je přístup do kabiny auta, kde se u většiny moderních aut v místech pod volantem nachází diagnostická zásuvka. Do ní se přístroj připojí a nejprve se přiložením připraví jiný elektronický klíč od auta stejné značky. Po krátké operaci se stejným způsobem klíč přeprogramuje pro dané auto. Celá operace zabere pár desítek sekund.

Bulharská firma Edilock vyrábí právě odblokovávací zařízení pro vozy BMW, ale i jiné značky včetně škodovek. V nabídce jsou i další "diagnostické" přístroje, které sice umí i servisní operace, ale také třeba přetáčení tachometrů a další fígly. Firma na svých stránkách uvádí, že její přístroje jsou určené jen pro legální operace, především diagnostiku a případné kriminální využití je na zodpovědnosti uživatele.

Hledáte nejlevnější povinné ručení pro váš vůz? Využijte Srovnávač pojištění vozidel a ušetřete. Po zadání několika parametrů si můžete vybrat z nabídky více než deseti pojišťoven.

Krabička bulharského výrobce pro přeprogramování klíčů aut BMW není levná. Výrobce za ni chce 8 000 eur, tedy asi 200 000 korun. Bonusem je nonstop asistence. Na trhu jsou ale i levnější přístroje od čínských výrobců. Podobným způsobem lze přeprogramovat drtivou většinu elektronických automobilových klíčů. Vysoká cena za přístroj se ale zlodějům velmi rychle vrátí. Na činnosti firmy však není nic nelegálního. Firma dokonce kontaktovala BMW v Bulharsku a nabídla spolupráci. Obeznámí je prý s postupem, jak svá auta lépe zabezpečit.

Jakékoliv snahy výrobců budou vždy úspěšně prolamovány nelegálními přístupy. Tím, že jsou automobily spíše softwarovou záležitostí, stává se kradení hackerskou prací. Nyní však bude možnost nového dálkového ovládání vozů. V současnosti je představováno například jako pomoc uživateli. Jde například o situaci, kdy zaparkuji vozidlo před letištěm, ve stresu doběhnu k odbavení a teprve při nástupu do letadla si uvědomím, že nevím, zda jsem vozidlo zamkl. Zatelefonuji tedy na patřičnou službu a operátor po ověření mého oprávnění vozidlo na dálku zamkne. Ale nejen zamkne, ale i odemkne.