Kdy je vhodné mít sjednané havarijní pojištění
Pokud přemýšlíte, že si sjednáte havarijní pojištění, měli byste si dopředu rozmyslet, zda se pojistka na váš vůz vyplatí. Pro některé vozy se totiž nevyplatí, například majitelům starších aut.
Máte-li však auto v dražších cenových relacích, havarijní pojistka je samozřejmostí. Pojišťovna uhradí škodu i vaším zaviněním. Pokud je to váš první vůz, pojistka se jistě opět vyplatí. Na automobily střední a nižší třídy starší 5 až 6 let se pojistka moc nedoporučuje. U dražších vozů je to naopak.
U pojistek sjednávaných na dražší vozidlo je vhodné komplexní krytí škod. To pokrývá nehodu, živelní události, vandalismus i odcizení vozu. Pokud si chcete pojistit starší auto, je dobré si vybrat nejpravděpodobnější kombinaci rizik.
Havarijní pojištění, které je smluvním pojištění, kryje škody vzniklé na pojištěném vozidle vlivem dopravní nehody, odcizení celého vozidla nebo jeho části, vandalismu a živelné události. U havarijní pojistky na vozidlo starší deseti let je dobré zvážit, zda má nějaký smysl. Například Allianz pojišťovna se omezuje pouze na vozy do stáří deseti let. Kooperativa se sice neomezuje na stáří vozidla, ale na celkový technický stav vozu.
Cena havarijního pojištění závisí na třech faktorech. Za prvé je to výše pojistné částky, tedy pojistné ochrany, což se využívá hlavně u ceny nového vozu a ceny časové, která se využívá pro starší vozidla. Dále záleží na výši spoluúčasti, tedy zda jde o pevnou částku (většinou minimální spoluúčast, např. 1 000,- Kč), nebo procentuální spoluúčast z pojistného plnění. Cena havarijního pojištění závisí také na stáří a typu vozidla, účelu užívání, vybavenosti nebo zabezpečení vozidla.
Než si sjednáte pojištění odpovědnosti za škody způsobené provozem vozidla, porovnejte povinné ručení jednotlivých pojišťoven. Liší se jednak cenou, ale i výší limitů krytí, sazbami připojištění, přirážkami ke čtvrtletním platbám nebo slevami za sjednání přes internet. Nejlevnější povinné ručení sjednáte online.
Při zvažování, nakolik se pojistka vyplatí či nikoli, by měl také každý rozlišovat, jaké by nastalo plnění v případě „totální škody“. Tedy když auto už nemá smysl opravovat, nebo „parciální škody“, kdy se vozidlo ještě vyplatí dát do servisu. Při totálních škodách zpravidla platí, že pojistka nepokryje náklady na koupi nového nebo ojetého auta. Nyní však existuje na trhu produkt, který tento problém řeší. Jde o speciální pojištění euroGAP, které hradí rozdíl mezi současnou hodnotou vozidla a jeho kupní cenou. Musí se však sjednat ihned při nákupu vozidla, a to minimálně na tři roky.