Titulní obrázek

Audi, BMW i Mercedes čelí vážnému obvinění čínských úřadů

Luxusní německé automobilky mají průšvih. Čínské úřady je totiž obvinily z použití karcinogeních látek pro tamější obyvatelstvo. Audi, Daimler i BMW jsou zásadně proti čínskému nařčení.

V nedávné době se objevovaly spekulace, že čínská auta jsou plná fosfátů, z nichž můžeme onemocnět rakovinou. Teď se však karta obrátila, čínský úřad prý našel škodlivé příměsi v tlumících prvcích vybraných modelů u všech tří prestižních automobilek.

U několika modelů se v tlumících deskách prokázalo použití asfaltu. Ten má sice velmi dobré tlumící i voděodolné účinky, ale při vyšších teplotách může uvolňovat rakovinotvorné výpary. 

Povinné ručení je zákonné pojištění vozidla, které chrání motoristy před škodami, které mohou způsobit při svých cestách ostatním. Z tohoto pojištění jsou kryty nejenom poškozená vozidla, silnice, domy, ale i škody na zdraví všech účastníků nehody.

Ovšem obvinění tvrdí něco jiného. Podle automobilky Audi výsledky laboratorních testů prý neprokázaly žádné emise zdraví škodlivých plynů. BMW se vyjádřilo jen v tom smyslu, že kdekoli na světě na své produkty klade stejné nároky. 

Žádné pochybení nepřipouští ani společnost Daimler, pod níž Mercedes-Benz spadá. Automobily prý splňují shodné celosvětové nároky, na které ukázalo i vnitropodnikové šetření. Pravdu tedy bude muset odkrýt až rozsáhlá inspekce, kterou čínské úřady nařídily.